Temperli cam nedir, sıklıkla kullanılan ve son derece güvenli bir sistemdir. Şöyle ki donanımlı bir güvenlik mekanizması olan temperli cam, ani kırılma ve çatlamalara sistemsel bir savunma geliştirir. Kısacası temperli cam, bir nevi güvenlik camıdır.

Temperli cam nedir gibi sorulan ise esas cevabı güvenlik konusunda şekillenmektedir.Sincan Cam Balkon olarak yer aldığımız bu süreçte temperli cam konusunda etkin bir ilerleme sağlamaktayız. Aynı zamanda belirtmek gerekir ki güvenlik bağlamında büyük bir fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda orijinal camın, mukavemetini arttırmak için termal olarak işlenir, bu da çoğu uygulama için sıklıkla ihtiyaç duyulan daha güçlü ve daha güvenli bir cam formunu oluşturur.

Yukarıda yer alan bilgilerden hareketle cam konusunda temperleme işlemi, temel olarak özel ısıtma sistemleri ile camların 600°C – 650°C arasındaki sıcaklıklara getirilip ani olarak hava ile soğutulmasıdır. Bu noktadan hareketle belirtmek gerekir ki temperli camın her birey için fayda sağladığını da belirterek ilerlemek son derece faydalı olacaktır. Çocuklar, gençler ve yaşlılar için temperli cam son derece mantıklı bir seçim olacaktır.

Temel olarak temperleme işlemi sonucu camın dış yüzeylerine sıkıştırma gerilmesi (kompresyon), cam ortasına ise dolaylı bir çekme gerilmesi (tansiyon) kazandırılır. Bu bağlamda cam, çekme ve darbelere karşı dayanıklı hale gelmektedir.

temperli-cam

Temperli Cam Özellikleri

 

Temperli cam nedir sorusuna cevaben belirtmek gerekir ki temel olarak yarı temperli cam ile aynı fırında üretilmektedir. Bu bağlamda az soğutulduğundan dolayı yüzey gerilimi azdır diyebiliriz. Temperli cam özellikleri de aşağıdaki maddeler halinde belirtilmektedir:

 

 

 • Temperli cam özellikleri genel olarak normal camlar gibi kırılma sonrası keskin parçacıklara ayrılıp yaralanmalara neden olabilirken, temperli camlar ise kırıldıklarında küçük ve keskin olmayan parçalara ayrılırlar. Bu durumdan kaynaklı olarak yaralanma riski en aza indirgenmiş olur.
 • Yukarıda yer alan bilginin yanı sır orijinal cama kıyasla 4-5 kat daha fazla dayanıklıdır. Dayanıklı olması tercih oranını yükseltmektedir.
 • Genel olarak iyi bir termal dayanıklığa sahiptir, sıcaklık farklılıklarına dayanabilmektedir.
 • Temperleme işleminden geçen cam 300°C ısıl şoka dayanabilirken bu duruma karşı temperlenmemiş cam yaklaşık 40°C ısıl şoka uğradığı zaman kırılabilmektedir. Bu durumda sonuca olumlu olarak yer yansımaktadır.
 • Bilindiği üzere termal şok direnci artmakta, 150 ~ 200°C’ye kadar sıcaklık değişimlerine dayanabilmektedir
 • Tüm bilgilerden hareketle belirtmek gerekir ki Camlar, temperli cam haline geldikten sonra üzerinde kesme, taşlama, talaş kaldırma işlemleri yapılamamaktadır. Bu durumda da yapılan ısıl işlemler camın hacmini, rengini, berraklığını ve kimyasal yapısını değiştirmez.

Temperli cam nedir gibi sorulara cevaben yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz. Keyifli okumalar dileriz.

Temperli Cam Kullanım Alanları

 

Temperli cam kullanım alanları nelerdir sorularına cevaben belirtmek gerekir ki birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Bu durumun yanı sıra genellikle özel üretim camlar olmaları nedeniyle pek avantaja sahiptir. Avantaj durumundan kaynaklı olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Yukarıda yer alan bilgilerden hareketle belirtmek gerekir ki temperli cam kullanım alanları farklı özellikleri ile öne çıkar ve bu sayede birçok alanda kullanılır. Bu durumun yanı sıra dayanıklı bir yapıya sahip olmaları ise tercih edilmelerindeki en önemli etkenlerden biri olarak ön plana çıkar.

Tüm bilgilerin yanı sıra temperli camlar kullanıcılar için de çeşitli avantajlar sunar. Bu yüzden hemen her koşulda tercih edildiklerini söylemek yanlış olmaz. Bununla birlikte temperli camların kullanım alanları ise şu şekildedir;

 • Binaların dış cephesi
 • Araç camları
 • Evlerde duş, küvet ve balkon korkulukları
 • Cam mobilyalar, sehpa ve masalar
 • Fırınların kapakları
 • Pişirme tepsileri
 • Tabaklar

Genel anlamıyla özel bir ısıda üretilen temperli camlar, her geçen gün daha yaygın bir hale gelmektedir. Bununla birlikte dayanıklı ve sağlam yapısı ile güvenlik açısından da çok fazla tercih edildiklerini söylemek mümkündür. Bu durumun esas sebebi yüksek sıcaklık altında ani bir soğutma ile dayanıklı bir hale getirilen temperli camlar, bu özellikleri sayesinde dışarıdan gelebilecek darbelere karşı yüksek oranda direnç gösterir.

Bahsedilen bu nedenle yaşam alanlarında üst düzey güvenlik isteyen herkesin tercihi olmaktadır. Aynı zamanda kolay temizlenebilmesi ve bulunduğu ortamda şık ve estetik görüntüler oluşturması diğer etkileyici özellikleri arasında yer alır.

Temperli cam nedir soruları için bizimle iletişimde kalın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

Share this post

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Recent articles

Featured articles